Kisállat a fedélzeten - repülős utazás a kedvenceinkkel
Egy kisállat gazdájaként sokan családtagként tekintünk a kedvencünkre, így nem szívesen hagyjuk őt otthon vagy kisállat-panzióban, még akkor sem, ha nyaralni indulunk. Az autós utazásoknál viszonylag könnyen megoldható a szállítás, de mi a helyzet, ha távolabbi célt veszünk irányba, és repülőre kell ülnünk?
Néhány hasznos tanács és információ, melyekre jó odafigyelni, mielőtt háziállatunkkal indulunk útnak:
- Mivel egyes légitársaságok bizonyos országokba egyáltalán nem szállítanak állatokat, tanácsos még a repülőjegy megvétele előtt a társaságokat részletesen ellenőrizni, az aktuális szabályokat átolvasni, és csak ezután kiválasztani a megfelelőt, amelyik biztosan fogad kisállatot.
- Amennyiben a légitársaság vállalja a szállítást, az a legtöbb esetben csak kutyára és macskára vonatkozik, és az adott gép fedélzetén általában csak maximum kettő ugyanolyan fajtájú állat utazhat. Minden esetben érdemes a légitársasággal közvetlenül egyeztetni – főleg, ha madarat vagy bármilyen más állatot szeretnénk magunkkal vinni -, hogy ne érjen bennünket kellemetlen meglepetés.
- Az utastérben csak meghatározott méretű állatok utazhatnak (PETC), és ebben az esetben, valamint poggyászteres utaztatáskor (AVIH) is szigorú előírásoknak kell megfelelni mind a szállítóeszköz méretére, anyagára és elhelyezésére vonatkozóan, mind a szállított állat súlyát tekintve.
A megfelelő légitársaság kiválasztásán túl az alábbiakkal is érdemes számolni kisállatunk védelme érdekében:
Egészségügyi követelmények: győződjünk meg róla, hogy kedvencünk rendelkezik az összes szükséges oltással és egészségügyi dokumentummal, melyet a célország előír. Néhány ország követelményei között szerepel a frissített oltás megléte, valamint az is, hogy ezek beadása után hány napnak kell eltelnie a belépéshez. Kérjük állatorvosunk segítségét a megfelelő vizsgálatok és kezelések elvégzéshez, az igazolások kiadásához.
Állatútlevél: ha kisállatunkkal át akarjuk lépni az országhatárt – tekintet nélkül arra, hogy uniós, vagy harmadik országba kívánunk utazni -, szükségünk lesz az egységes Európai Uniós Állatútlevél kiváltására, ami csak beültetett mikrochip-pel és hatályos veszettség elleni védőoltással együtt érvényes. Ha e nélkül kívánjuk a kisállatunkat átvinni a határon vagy felvinni egy repülőgép fedélzetére, az nem csak az utazásunkat hiúsíthatja meg, de eljárást is indíthatnak a hatóságok az ügyben.
Szállítódoboz vagy hordozó: minden légitársaság előírja, hogy a kisállatokat külön szállítódobozban vagy zárt hordozóban kell utaztatni. Ellenőrizzük a kiválasztott légitársaság weboldalát a speciális követelményekkel kapcsolatban, és válasszunk egy megfelelő méretű, biztonságos és kényelmes szállító eszközt kedvencünk számára.
Előkészületek: gondoskodjunk arról, hogy kedvencünk megfelelően fel legyen készítve az utazásra. Szánjunk időt arra, hogy megszokja a szállítódobozt vagy hordozót, és tegyük kényelmessé, megszokottá számára ezt az elhelyezést.
Az emberekhez hasonlóan az állatok is eltérően reagálnak az utazásra, egyesekre semmilyen hatással nincs, másokat megviselhet. Érdemes gazdiként lelkileg is felkészülni - már amennyire lehetséges -, hogy kedvencünk számára esetleg megterhelő lehet a szokatlan helyzet, főleg, mivel az előírások szerint az út alatt nem vehetjük ki a szállító eszközből az állatot, és így nehezebb lehet a megnyugtatása is.
Ne feledkezzünk meg továbbá arról sem, hogy úgy, ahogy saját magunkra is érdemes utasbiztosítást kötni, úgy a kedvencünk esetében is van lehetőségünk kiegészítő biztosítást kötni!
Utasbiztosítás online díjkalkuláció és szerződéskötés kényelmesen, azonnal, akár indulás előtt közvetlen:
https://e-utas.hu/calculation/utas-biztositas
Balesetmentes utazást és kellemes kikapcsolódást kívánunk!
